NEWS

3,4 Planet Earth

13/10/2017 – 3/12/2017

Marika Volfová je mladá umělkyně, která by měla příští rok diplomovat na Fakultě výtvarných umění v Brně. Původně se vyjadřovala především malbou, nesoucí výraznou kresebnost a jistou drsnou neuhlazenost. Pozdější práce v roce 2015 vznikala na základě skic pořízených na cestách po severní Africe a Blízkém východě. Původně kresebný materiál rozpracovávala do velmi silných syrových obrazů. Tehdy šlo ještě spíše o cestopis do hloubky dědičné paměti. Do mýtických krajin podvědomí, kde prvotní násilí a sex vytváří první společenské archetypy jednání. Banální řešení malé potřeby na pláži, vyhřezlé vnitřnosti, expresivní pojetí i barevnost. Touha po exotice a zároveň strach z neznámého. Nepateticky se Volfové daří zasáhnout ta pravá emoční centra, aby vyvolala silný zážitek, který evokuje otázky spojené se současnou globalizací.

Tento zájem o jiné kultury ji dovedl až k aktivní pomoci uprchlíkům ve sběrných táborech v Řecku, později pak k organizování nezávislé kultury v Holandsku. V současnosti, tváří v tvář skutečnému dobrovolnému i nedobrovolnému nomádství, Volfová zvažuje svoji roli profesionální umělkyně a výstava v Luxferu tak může být velmi dramatická – jak pro ni, tak pro diváka. Výstavě bude předcházet týdenní pobyt přímo v galerii, kde bude vznikat site specific projekt, o kterém zatím více nevíme a tak se s napětím budeme těšit.

Anotace: Luděk Rathouský

Více zde: Galerie Luxfer

Podmínky nemožnosti II/VII, Bezprostředí

25/10/2017 – 26/11/2017

Jak si vysvětlit pocit ztráty společného světa? Čím více si připadáme doma v globální informační síti, tím více ji využíváme k tomu, abychom bránili své partikulární domoviny proti reálným i domnělým ohrožením. Ideologické srážky kulturních světů se přitom odehrávají na pozadí fatálních změn světa fyzického, které jsme sice zavinili, ale už je nemůžeme zvrátit. Tím, čeho se v této komplexní realitě nedostává, je prostředník, který by nám poskytl orientaci při průchodu mezi překrývajícími se konfliktními prostředími.

vystavující umělci: Marika Volfová, Barbora Dayef, Marta Fišerová, Tomáš Kajánek, Markéta Magidová, Lucia Sceranková, Jiří Žák

kurátor: Václav Magid

Více zde: Centrum pro současné umění Praha